Hjältar och förebilder (åk 4-6) eller Sagor och myter (åk 7-9)

Filmpedagogerna

I dagens filmer och serier möter vi gamla sagor och myter i nya versioner. Vi hjälper eleverna att hitta deras ursprung.

Detta tema har tre alternativ:

Aktiverande föreläsning i klassrum – Heldagsworkshop där deltagarna gör egna kortfilmer – Storföreläsning i aula

Vårt klassiska kulturarv lever och frodas! I dagens filmer och serier möter vi gamla sagor och myter i nya former och versioner. Hollywoodfilmer vimlar av symboler och befolkas av klassiska gestalter och berättelser. Vi använder sekvenser ur aktuella filmer, TV-serier och filmklipp på nätet och hjälper eleverna att hitta berättelsernas ursprung.

Alla teman följer skolans styrdokument och passar in i flera kursplaner. Lektioner och material kan anpassas utifrån önskemål och skolans förutsättningar. Vi tar med all nödvändig teknik.

Heldagsprojektet innehåller teori, planering, filmning, redigering och filmvisning under en dag. Workshopen syftar även till att stärka ett kritiskt förhållningssätt till rörlig bild.

Aktiverande föreläsning sker för en klass i taget i klassrum.

Storföreläsning sker för flera klasser samtidigt i exempelvis en aula.

 

 

 

Bilder

Bilder:

Information

Bokning/kontakt
Filmpedagogerna
Julia Lagergren
0736 – 82 01 33
Linnea Fant
0736 – 82 22 90
Hemsida
Turné eller besöksmål

Detta utbud är turnerande och bokas till er skola.

Tillgänglig period
Vår 2026, Höst 2026
Ålder
9-16
Årskurs
4-9
Maxantal publik
30 elever per föreläsning eller workshop (150 vid storföreläsning)
Pris

6 000 – 10 500 kr/klass (kontakta oss om du önskar prisuppgift på storföreläsning)

Om ni bokar flera klasser kan priset bli lägre per grupp. Kontakta oss och berätta vad ni har för förutsättningar, så ska vi se om vi kan lösa det!

Priset är Exkl moms
Kostnad för logi Tillkommer
Kostnad för resa Tillkommer
Kostnad för traktamente Tillkommer
Tid
120 minuter
Bygg/rivtid
Tillgång till lokalen
15 minuter innan
10 minuter efter
Typ av lokal
Aula, Biograf, Klassrum
Teknikkrav
Fungerande projektor och högtalare

Mörkläggning
Om möjligt

Övrigt
Skapande skola, Anpassad grundskola