How to cook with paper?

Prachi Patil

En lekfull workshop om mat, minnen och kreativitet.

I How to Cook with Paper? lagar deltagarna sina favoriträtter – men med papper! Det är en konstnärlig och lekfull workshop där maträtter återskapas med färg och form, helt utan kastruller men med sax, lim och fantasi.

Workshopen lyfter fram kulturell mångfald, språkglädje och kreativitet genom att ta avstamp i deltagarnas matminnen och bakgrunder. Genom att ”tillaga” rätter från hela världen i pappersform skapas en plats för berättelser, traditioner och gemenskap.

Inledningsvis får deltagarna presentera sin favoriträtt i ett interaktivt spel som öppnar för reflektion kring smak, färg, form och känsla. Därefter följer det skapande momentet där barnen med enkla material som färgat papper, sax, lim och pennor formar exempelvis sushi, lasagne eller sarma – allt i papper. Avslutningsvis samlas alla rätter i en gemensam väggutställning, ett färgstarkt ”buffébord” av minnen och identiteter.

Workshopen stärker barnens kulturella identitet, ger utrymme för språk, berättande och skapande samt tränar finmotorik, färg- och formtänkande och samarbete. Den kan genomföras på lätt svenska och/eller engelska, och deltagarna uppmuntras att även använda sitt modersmål när de beskriver sina rätter och minnen.

Workshopens struktur kan anpassas efter behov.

Bilder

Bilder:

Information

Bokning/kontakt
Prachi Patil
Prachi Patil
0734807077
Hemsida
Turné eller besöksmål

Detta utbud är turnerande och bokas till er skola.

Tillgänglig period
Höst 2025, Vår 2026, Höst 2026
Ålder
10-15
Årskurs
4-9
Maxantal publik
50
Pris

7 000 kr per workshop.
(2 pass à 60 minuter)

Priset är Exkl moms
Kostnad för logi Tillkommer
Kostnad för resa Tillkommer
Kostnad för traktamente Tillkommer
Tid
120 minuter
Bygg/rivtid
Tillgång till lokalen
30 minuter innan
40 minuter efter
Typ av lokal
Aula, Bibliotek, Klassrum, Liten scen
Yta/lokal
Bredd: 4,2 meter
Djup: 7 meter
Takhöjd: 3 meter

Publikplatser är inräknade.

Övriga lokalkrav
Workshopen passar bäst i ett klassrum, bibliotek, verkstadslokal eller annan ljus och lugn inomhusmiljö med bord och stolar. Det är önskvärt med möjlighet att hänga upp alstren (t.ex. whiteboard, vägglist eller liknande) för att kunna montera deltagarnas verk till en gemensam pappersmåltidsutställning.
Teknikkrav
Utövaren tar med sig all nödvändig teknik och materials.
Mörkläggning krävs
Nej
Övrigt
Skapande skola, Anpassad grundskola